Zbiornik podziemny na deszczówkę
Zbiorniki podziemne na deszczówkę marki GRAF, GARANTIA oraz 4Rain będące w naszej ofercie wykonane są z tworzyw sztucznych. Podziemne zbiorniki mogą przybierać różne kształty, jednak najczęściej są to prostopadłościany, cylindry lub walce. Niezależnie od tego czy są to zbiorniki wykonane z jednego elementu czy też złożone z dwóch części połączonych ze sobą uszczelką, są to na tyle trwałe konstrukcje, że nie występuje ryzyko rozszczelnienia.
Zachęcamy do zapoznania się ze zbiornikami na stronie producenta GRAF.
W ofercie znajdziecie Państwo same zbiorniki, a także zbiorniki w gotowych pakietach Ogród Eco, Ogród Komfort oraz Dom Premium.
Do czego można wykorzystać wodę deszczową?
Wodę zebraną w podziemnych zbiornikach na deszczówkę możemy najczęściej wykorzystać do podlewania ogrodu oraz przeprowadzania prac porządkowych. Można jednak wykorzystać ją także do zasilenia oczka wodnego czy doprowadzić do domu. To jak wykorzystamy wodę deszczową w domu zależy od odpowiednio poprowadzonej instalacji wodnej. Z powodzeniem może zostać użyta do toalety czy doprowadzona do pralki. W tym przypadku w zbiornikach montuje się odpowiednie filtry, które usuwają z niej podstawowe zanieczyszczenia.
Jaki zbiornik podziemny wybrać?
Na rynku dostępna jest szeroka gama zbiorników podziemnych na deszczówkę. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie zbiorniki nadają się do każdych warunków. Przy doborze zbiornika musimy kierować się znajomością warunków gruntowo-wodnych w danym miejscu. Najlepiej jest wykonać badanie geotechniczne gruntu i mieć pewność co do poziomu wody gruntowej i rodzaju gruntu. W pozyskaniu informacji pomocna będzie również wiedza pochodząca z doświadczeń nabytych podczas procesu budowlanego. Dodatkowo można poczynić obserwacje np. w lokalnych studniach lub rowach melioracyjnych.
Przy wysokim poziomie wody gruntowej należy wybrać zbiornik zaprojektowany na pracę w takich warunkach. W przeciwnym razie, zamontowanie nieodpowiedniego zbiornika spowoduje jego zgniecenie lub wypchnięcie na powierzchnię. Zbiornik Li-Lo marki GARANTIA będzie świetnie pracował w wodzie gruntowej.
Nasi eksperci przeanalizują przesłane dokumenty i doradzą Państwu dobór odpowiedniego zbiornika.
Jaką pojemność podziemnego zbiornika na deszczówkę wybrać?
W Polsce występują różne strefy klimatyczne. Dobór odpowiedniej wielkości zbiornika należy oprzeć na sprawdzeniu średniej rocznej sumy opadów w danym regionie.
Podczas wyboru odpowiedniej wielkości zbiornika należy uwzględnić także wielkość dachu. Ma ona bezpośredni wpływ na ilość uzbieranej wody. Większa powierzchnia dachu oznacza większy zbiornik.
Nasi eksperci doradzą Państwu dobór odpowiedniego zbiornika. Możecie Państwo również skorzystać z gotowego kalkulatora doboru zbiornika na stronie producenta GRAF.
Przykład dla dachu 200 metrów kwadratowych
Licząc, że w Warszawie średnie opady to 695 mm, rocznie do zbiornika opadów retencyjnych wpłynie maksymalnie 139 000 litrów deszczówki. Jeśli woda będzie wykorzystywana na bieżąco do podlewania ogrodu lub innych celów w gospodarstwie domowym, zbiornik przeważnie nie będzie pełny. W powyższym przykładzie wystarczające będzie zamontowanie zbiornika o pojemności około 7000 litrów.
Jest to oczywiście maksymalne możliwe odzyskanie wody deszczowej, w przypadku kiedy na posesji nie ma miejsca na tak duży zbiornik, można zainstalować mniejszy.
W naszej firmie działamy kompleksowo – skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci dobrać najlepsze rozwiązania, które spełnią wymagania Twojej nieruchomości. Określimy odpowiedni zbiornik i pomożemy w wyliczeniu jego wielkości na podstawie danych pochodzących z Twojego regionu oraz tych indywidualnych jak wielkość dachu czy ilość użytkowników w gospodarstwie domowym.